Туберкульоз виліковний
ТУБЕРКУЛЬОЗ ВИЛІКОВНИЙ!
У Всесвітній день боротьби з туберкульозом 24 березня, важливо звернути увагу на питання протидії туберкульозу. Туберкульоз продовжує бути викликом в Україні, яка навіть в умовахтривалої повномасштабної війни й надалі рятує життя громадян від хвороби, що є повністю виліковною. У 2024 році в Україні захворіло туберкульозом 18,1 тисяч людей.
За підсумками 2024 року Вінницька область займає 12 рейтингове місце за розподілом територій у напрямку зниження показника захворюваності до найнижчого. Впродовж трьох років, починаючи з 2022-го, цей показник перевершує середній по державі. У 2024 році в нашій області захворіли 717 людей (проти 797-ти у 2023 році). Серед захворілих 61% складають мешканці села. Збільшилась кількість захворювань у віковій групі 0-17 років. Захворіли 26 дітей та підлітків, тоді як у 2023 році - 16.
1. Виявлення та діагностика туберкульозу безкоштовні. Самостійно оцінити потребу обстеження на туберкульоз можна, набравши в пошукових системах «Скринінгова анкета на ТБ» (є на сайті ЦГЗ МОЗ у розділі «Контроль захворювань» — > «Туберкульоз» —» «Онлайн-тест на ризик туберкульозу»).
Щоб пройти безкоштовну діагностику, необхідно звернутись до свого сімейного лікаря. Лікар запропонує пройти скринінгове анкетування, а потім, за потреби, скерує на рентгенологічне обстеження органів грудної клітини. Якщо після рентген-обстеження виявлені зміни в легенях,сімейний лікар призначить інші методи до обстеження, та скерує до лікаря-фтизіатра.
2. Спеціалізована фтизіатрична допомога безкоштовна. Лікар-фтизіатр консультує за наявності електронного направлення, але якщо людина не має декларації , у такому разі до Вінницького обласного клінічного фтизіопульмонологічного центру можна звернутись без направлення. Якщо діагноз туберкульозу підтверджується, буде призначене лікування.
3. Туберкульоз виліковний. В Українілюди, що захворіли, мають можливість отримувати безкоштовні протитуберкульозні препарати, включно з сучасними, які входять до складу новітніх схем лікування.Тривалість лікування складає чотиримісячний курс замість шестимісячного. За важкого перебігу призначаються так звані короткі схеми лікування, тривалість від 6 до 12 місяців, тоді як раніше призначався 18-місячний курс ліків. Лікуванняпроводиться амбулаторно. Стаціонар потрібен у разі важкого стан захворілої людини.
4. Ризики зараження. Найбільший ризик зараження мають люди, що контактують із захворілою людиною, яка страждає від туберкульозу з бактеріовиділенням. Якщо розпочате лікування, після 1-2 тижнів вживання протитуберкульозних ліків захворіла людина вже не є джерелом інфікування для оточуючих. 90 % мікобактерій гинуть впродовж 1-2 тижнів після початку лікування.
5. Профілактика безкоштовна. Для людей, які інфіковані мікобактерією туберкульозу, є можливість отримати короткотерміновий курс безкоштовної превентивної (профілактичної) терапії протитуберкульозними ліками. Курс терапії допоможе підібрати сімейний лікар або лікар-фтизіатр. До речі, тривалість профлікування також зменшилась: була півроку, а зараз переважно - від одного до трьох місяців. Профілактичне лікування знижує ризик захворювання на туберкульоз.
6. Туберкулінодіагностика(пр. Манту) не є обов’язковою для кожної дитини Пр. Манту проводиться для того, щоб визначити наявність туберкульозного інфікування (латентна тубінфекція). Можна застосовувати у різному віці, а не тільки дітям та підліткам. Позитивний результат є - підставою звернутись до сімейного лікаря або фтизіатра, щоб визначитись з потребою профілактичного лікування.
7. Вакцинація БЦЖ доступна і безкоштовна. В Україні є достатньо вакцини БЦЖ. Вакцинують новонароджених діток на 3-5 день від народження. Усі пологові стаціонари забезпечені вакциною БЦЖ. Вакцинація БЦЖ не означає, що дитина ніколи не захворіє. Але в рази знижуються ризики померти від вкрай важких форм туберкульозу, як от тубменінгіт, тубменінгоенцефаліт, або дисемінований туберкульоз.
Епідеміолог КНП Іллінецька МЛ- Марина Козаренко.